No, és akkor ahogy a bevezetőben ígértük, íme az első felvetés, ami egyébként egy indexes fórumtopicból származik, de végülis a topiclakóknak nem sikerült koszenzusra jutni az ügyben, a hatóság állásfoglalását pedig még nem hallottuk.
(Illusztráció)
Szóval a lényeg, hogy egy autós egy buszmegálló felfestésének 5 méteres körzetén belül parkolt, és ezért megbüntették.
Mint tudjuk, alapvetően nem szabad ilyen közel parkolni a megállóhelyhez, hiszen a KRESZ ezt mondja:
"40. § (5) Tilos megállni:
h) más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül, kivéve, ha útburkolati jelből más következik;"
Hoppá, van benne egy olyan kitétel, hogy "ha útburkolati jelből más következik". Na de ez mit is akar jelenteni? Persze, egyszer jelethet olyat, hogy ha van felfestett parkolóhely. Na de az alap, hogy felfestett parkolóhelyen megállhatunk. Logikusan az ember ezt úgy értelmezné, hogy ha a buszmegálló útborkolati jellel van jelölve, így:
"18. § (1) Az útburkolati jelek:
l) megállóhely (158. ábra); menetrend szerint közlekedő autóbusz- vagy trolibuszjárat megállóhelyét, illetőleg taxi állomását jelzi; a jel kiegészíthető a megfelelő járműre utaló felirattal;
158. ábra"
Ez alapján a t. közlekedő azt feltételezné, hogy amennyiben van felfestés, az jelzi azt a területet, ahol nem szabad megállni, csak annak a járműnek, aminek a megállója.
De a jelek szerint a hatóság ezt mégsem így értelmezi. Pedig leírva sehol sincs olyan, hogy a felfestéstől is valamilyen távolságot kellene tartani, sőt, olyan sem szerepel a jogszabályban, hogy "kivéve, ha útburkolati jelből ennél nagyobb távolság következik".
Hol az igazság?